6- Gideceğiniz ülke veya ülkeler için vize almanız gerekiyor mu?

06Vize, en temel tanımıyla bir ülkenin size giriş izni vermesi veya vermemesidir.

Vize uygulayan ülkelere gitmek için ilgili birimlerden vize almanız gerekir. Bu, o ülkenin konsolosluklarına veya konsolosluklar adına işlemleri yürüten kurumlara gidip “Ülkenize girmek için izin istiyorum” demektir. Ülke başvurunuzu kabul ederse size belirli süre geçerliliği olan vize verir. Vizenizin geçerli olduğu süre boyunca o ülkede kalabilirsiniz.

Bununla birlikte örneğin ABD gibi ülkeler, çok farklı tipte vize verirler. Turist, işadamı, devlet davetlisi, öğrenci veya göçmen tipinde vizeler uygular. Bu tip ülkelere vize başvurusu yaparken hangi amaçla gidecekseniz o tipte vizeye başvurmanız gerekir.

Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu “Schengen” vize rejimi uygular. Bu, ortak bir vizedir. “Çoklu giriş” özelliğinde Schengen vizeniz varsa, vize aldığınız ülkeden giriş yapmak şartıyla Schengen ülkelerinin tamamında gezebilirsiniz.

Bazı ülkeler ise “kapı vizesi” uygular. Bu durumda konsolosluklara veya aracı kurumlara vize başvurusu yapmanız gerekmez. Uçaktan indikten sonra göreceğiniz “vize gişesine” gidip (çoğunlukla kuyrukta bekleyerek) kapı vizesini almanız gerekir. Bu, çoğu zaman belirli bir ücrete tabidir. Bu ücreti önceden öğrenmenizde ve tedarikli olmanızda fayda var.

Türkiye vatandaşlarına vize uygulayan ve uygulamayan ülkelerin güncel listesine şuradan ulaşabilirsiniz:

http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Bir Cevap Yazın