Ayvalık’ta tarihi bir lezzet durağı: Güler Tatlıhanesi

DUYGU ERDOĞAN TATLIBAL

Bazı tatlar vardır, belki çocukluğumuzdan mutlu bir anıyı, belki şimdi yanımızda olmayan nenemizin çöreğini ya da belki de kalabalık bayram sofralarındaki mutluluğumuzu hatırlatır. İçimiz sevinçle, damağımız lezzetle dolar, tekrar gelmek isteriz. Ayvalık’ta asla es geçemeyeceğiniz bir lezzet patlaması, adeta bir mutluluk durağı: Güler Tatlıhanesi.

Ayvalık merkezde, çarşının girişinde hemen sağda köşede karşınıza çıkan bu şirin mekan, 1946 yılında kurulmuş ve babadan oğula devam eden bir gelenek sayesinde lezzetini hiç kaybetmiyor.

IMG_2508
Güler Tatlıhanesi’nin özel lezzetlerinden lor tatlısı. sakızlı kurabiye ve limonata.

En özel lezzetleri; lor tatlısı, sakızlı dondurma, lor böreği, sakızlı kurabiye ve zeytinyağlı ev baklavası. Sakızlar özel olarak Midilli’den getiriliyor, zeytinyağı bölgede doğal olarak üretiliyor ve kullanılan malzemelerin tümü tamamen doğal. Lezzetinin sırrının, zeytinyağının içerisinde uzun süre bekletilen sakız aroması olduğu söyleniyor.

Tatlınızın yanında özenle seçilen limon ve portakaldan yapılan doğal limonatayı tercih edebilirsiniz. Yılın her dönemi, ama özellikle yaz sezonunda her daim kalabalık olan, en fazla iki-üç masası olan bu küçük ve şirin mekanda ürünler hemen tükeniyor. Acele etmezseniz, belli saatlerde çıkan tepsiler için beklemek durumunda kalabilirsiniz. Oldukça otantik ve insanı çeken çok hoş bir havası olan mekandaki dondurma makineleri bile İtalya’dan gelmiş ve 1947 yapımı.

Eğer damak zevkinize düşkünseniz, bu enfes tatlar için en az bir kere yolunuzu Ayvalık’tan geçirmeye değer…

Bir Cevap Yazın