Ayvalık’ta hayatın tadını çıkarma rehberi

Ayvalık için ne bir gün yeter, ne beş gün, ne on gün… Ayvalık ziyaret edilecek değil, yaşanacak yer aslında. Sınırlı bir zamanda Ayvalık’ı ziyaret etmek isteyenler için Turist Dergisi olarak önerilerimiz var:

Ayvalık, mimari dokusunu nispeten koruyabilmiş bir kent.
Ayvalık, mimari dokusunu nispeten koruyabilmiş bir kent.

AYVALIK’TA BİR GÜNÜM VAR (GÜNÜBİRLİK):

Mümkün mertebe erken saatte yola düşüp olabildiğince erken saatte Ayvalık’ta olun. Tost işini sabah kahvaltısı olarak aradan çıkarın. Önerimiz belediyenin sırasındaki Kanelo Kafe.

Çarşıda dolaşın, tümü kiliseden çevirme olan tarihi Ayvalık Camilerini tek tek ziyaret edin. Bunu yaparken bir yandan da çarşıyı gezmiş olacaksınız. Çarşıda mutlaka lor tatlısı yiyin. Önerimiz Güler Tatlıhanesi.

Ayvalık’ta tarihi bir lezzet durağı: Güler Tatlıhanesi

Cunda'da Taş Kahve.
Cunda’da Taş Kahve.

İskeleden tekneye binerek Cunda adasına geçin. Cunda çarşısını ve sokaklarını gezin. Karnınız acıktığında bölgedeki tüm balık restoranlarında bulabileceğiniz papalina balığını tadın.

Kahve ve çay için geleneği bozmayın ve Taş Kahve’yi tercih edin. Tavsiyemiz, kahvenin iç mekanında oturarak gerçek atmosferini yaşamanız.

Cunda’da mutlaka ama mutlaka Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edin. İskeleye beş dakika yürüme mesafesindeki müze, restore edilen Taksiyaris Kilisesi’nde yer alıyor.

Akşam olduğunda, günbatımına doğru yine tekneyle Ayvalık merkeze dönün ve sahilden, İnönü Caddesi’ndeki tarihi Ayvalık evlerini izleyerek Şeytan Sofrası’na yol alın. Güneşi burada batıracaksınız.

Akşam yemeğini de Ayvalık’ta yiyecek olanlar için tavsiyemiz, tekrar Cunda’ya dönmeleri.

AYVALIK’TA İKİ GÜNÜM VAR (BİR GECE):

İlk gününüzü az önce anlattığımız şekilde geçirdikten sonra ikinci gün için önerimiz, Ayvalık ve çevresindeki adaları kapsayan bir tekne turuna çıkmanız. Sabah 11 civarında kalkan tekneler, Cunda ve çevresindeki birbirinden güzel koyları gezerek 16:30 ile 17:00 arasında merkeze dönüyor.

Cunda'daki Rahmi Koç Müzesi, uzun yıllardır harap halde bulunan Taksiyarhis Kilisesi'nin restore edilmesiyle oluşturuldu.
Cunda’daki Rahmi Koç Müzesi, uzun yıllardır harap halde bulunan Taksiyarhis Kilisesi’nin restore edilmesiyle oluşturuldu.

AYVALIK’TA ÜÇ GÜNÜM VAR (İKİ GECE):

İki geceniz varsa ve ilkinde Cunda’da yemek yiyip vakit geçirdiyseniz, ikincisinde Ayvalık merkezdeki Tenekeciler Sokağı’nda veya çarşı çevresinde bulunan meyhaneleri tercih edebilirsiniz. İlk günkü genel tur ve ikinci gün yaptığınız muhteşem tekne gezisinin ardından üçüncü günü Cunda’yı aracınız ile keşfederek değerlendirebilirsiniz. Adanın arka kesimindeki Patriça’dan başlayarak gerek araçla, gerekse yürüyerek Cunda’yı gezmek oldukça güzel bir fikir.

AYVALIK’TA BİR HAFTA KALACAĞIM:

Demek ki ya Ayvalık’ın çevresindeki otel veya pansiyonlardan birinde rezervasyonunuz var, ya da kendinizin veya bir yakınınızın yazlığına geldiniz. Öncelikle yaz mevsimindeyseniz her gün Ayvalık’ın eşsiz denizinin tadını çıkarın. Bir gününüzü mutlaka ilk başlıkta anlattığımız biçimde değerlendirmenizi öneririz. Tekne turu ve Cunda gezisinin yanında Ayvalık’ın çarşı dışındaki sokaklarını da mutlaka gezmenizi öneririz. Ayrıca aracınız varsa çevrede bulunan yerel zeytinlikleri ve zeytinyağı imalathanelerini mutlaka ziyaret edin. Bir buçuk saat mesafede bulunan Adatepe, Yeşilyurt ve Çamlıbel köylerini görmeye gidebilirsiniz. Bir yarım saat daha giderseniz günübirlik olarak Assos’u da ziyaret etme şansınız var.

Binlerce yılın bereketi: Assos

Ege’nin en güzel köyleri

Bütün bunların yanı sıra pasaportunuzun kullanım süresi uygunsa günübirlik veya bir gün kalmalı olarak karşı kıyıdaki Yunanistan’ın Midilli adasını ziyaret etmenizi öneririz. Limandan sabah gidiş ve akşam dönüş olacak şekilde Midilli’ye tekneler kalkıyor.

Kuzey Ege’nin büyülü diyarı: Midilli

Zengin tarihi ve doğasıyla Midilli adası


Nasıl gidilir: Tüm şehirlerarası otobüs firmalarının tüm metropollerden Ayvalık’a seferi var. Uçakla gelmek için Edremit Koca Seyit veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na giden bir uçak ve ardından otobüsle Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Aracınız ve cep telefonunuz varsa yol tarifini açın ve keyifli yolculuklar!

Nerede kalınır: Cunda’da tarihi Rum evlerinin bazıları pansiyon olarak işletiliyor. Kimisi biraz daha basit tasarımlı, kimisi ise butik otel tarzında. Ayvalık merkezde de kalınabilecek oteller mevcut. Ayrıca Murat Reis Ayvalık gibi üst segment seçenekler de söz konusu.

Ne yenir: Ayvalık bölgesinin yerel balığı papalina. Mevsimi Ağustos, ancak her mevsim bulunabiliyor. Ayvalık’ın ahtapotu da güzel olur. Ayrıca bölgeden çıkan deniz levreğinin de tadına doyum olmuyor. Ayvalık tostunu bir kez de Ayvalık’ta yiyelim diyenler için önerimiz Kanelo Kafe ve Belediye Kafeteryası. Ayrıca çarşıda Güler veya İmren Tatlıhanelerinde lor tatlısını, sakızlı kurabiyeyi ve sakızlı dondurmayı mutlaka deneyin.

Görmeden dönmeyin: Ayvalık camileri, Cunda Rahmi Koç Müzesi, Cunda sokakları, Patriça koyu, Şeytan Sofrası, İnönü Caddesi üzerindeki tarihi Ayvalık köşkleri.

Bir Cevap Yazın