Kayıp şehir Halfeti…

aysegulguneysuYAZI VE FOTOĞRAFLAR: AYŞEGÜL GÜNEYSU

Her köşesi tarihi ve doğal güzelliklerle örülü, “Peygamberler Şehri” olarak bilinen Şanlıurfa’ya yolum ilk kez Halil İbrahim Şenlikleri dolayısıyla düştü. Urfa’da en çok görmek istediğim yer ise; sular altında saklı bir cennet olan Halfeti idi…

Şanlıurfa’nın batısında kalan Halfeti 2000’li yıllarda ilçenin yüzde 80’inin Birecik Barajı’nın suları altında kalmasıyla ortaya çıkmış gizemli bir diyar, kayıp bir şehirdi. Ve benim için keşfedilmesi gerekliydi.

Halfeti, Urfa şehir merkezine 112 kilometre, Gaziantep’e ise 105 kilometre uzaklıkta. Dolayısıyla her ne kadar Urfa iline bağlı olsa da Gaziantep ile sosyal ve ekonomik bağları daha fazla. Her iki şehrin merkezinden de Halfeti’ye karayolu ile ulaşım oldukça kolay.

batik-cami

Urfa’dan Halfeti’ye giderken yol boyunca kırmızıya çalan toprak örtüsü üstünde fıstık ağaçları ve bağları görmek mümkün. Her ne kadar ülkemizde fıstık denilince akla ilk olarak Gaziantep gelse de Urfa ve ilçelerinde de fıstık yetiştiriciliği oldukça yaygın. Sonbaharın tatlı esintisini de arkamıza alarak yolumuza devam ederken yüksek tepeye kurulmuş yeni Halfeti ilçe merkezinden geçerek bu kayıp şehrin derinliklerine doğru ilerliyoruz.

Sakin şehir

Tepeden aşağıya inerken öğlen güneşi, Fırat Nehri’nin üstünde ışıldıyor ve Halfeti’nin güzellikleri de bizi çağırıyor. Türkiye’deki 9 Sakin Şehir’den (Cittaslow) biri olan ilçe gerçekten de bu sıfatının hakkını veriyor. Halfeti’ye adım attığınız andan itibaren bu dinginlik sizi de sarıp sarmalıyor. Kıyı boyunca taş mimarisi ile yapılmış su altında kalmayan evlerin bazıları halen sahipleri tarafından kullanılırken, daha eski olanları da terk edilmiş.

Bundan yaklaşık 10-15 yıl öncesine kadar çok da cazibesi olmayan bu ilçenin büyük bir kısmı baraj sularının altında kalınca yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görmeye başlamış. İlk başlarda yaşam ve tarım alanlarının sular altında kalması ile sıkıntılı zamanlardan geçen yöre halkı turizmin gelişmesi ile de alternatif bir gelir kapısı yaratmış. Halfeti’nin sohbeti seven sıcakkanlı sakinleri her ne kadar eski günlerini özlemle ansalar da yaşamlarındaki bu değişimden artık memnun görünüyor.

Kıyı boyunca sıralanmış restoranlarda Güneydoğu’ya özel lezzetler ve kebap çeşitleri ziyaretçilere sunuluyor. Ayrıca bir yandan gezip bir yandan ayaküstü bir şeyler atıştırmak isteyenler için de köylü kadınların yaptıkları gözlemeler güzel bir yemek alternatifi olabilir. Her iki durumda da yeme-içme hizmeti Halfeti’de makul fiyatlara veriliyor.

halfeti-gerdani

Halfeti’nin Gerdanı

Halfeti’nin en güzel duraklarından biri de ilçenin Fırat’ın suları ile ayrılan iki kıyısını birleştiren Halfeti’nin Gerdanı adını taşıyan köprüsü. Köprü, ilçeye gelen bütün ziyaretçilerin mutlaka fotoğraf çektirdiği yerlerden birisi.

Halfeti’de geçirilen zamanın en güzel bölümü baraj gölü üzerinde yapılan tekne gezileri. Kıyıdaki irili ufaklı tekneler ile gün boyunca baraj gölü üzerinde gezinti yapılabiliyor. Tekne ile gezerken sular altında kalan evleri, bir kısmı suyun altında kalmış adeta Halfeti’nin simgesi haline gelmiş olan camiyi ve daha birçok taş yapıyı görme imkanı elde edebilirsiniz. Gezinti sırasında kayalıklar arasında köylüler tarafından işletilen ve Urfa’nın meşhur kaçak çayından içebileceğiniz küçük, basit ama samimi kafeteryalar var. Bu küçük kafeteryalar hem biraz soluklanmak hem de yöre ile ilgili birinci ağızdan hikayeler dinlemek için oldukça ideal.

Halfeti gezisini ölümsüzleştirmek için köylülerin sattıkları el emeği ürünlerden alınabilir. Bunun yanı sıra buranın “Karagül”ü de oldukça ünlü. Yol kenarında saksılar içinde satılan siyah güller evde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Eğer Akdeniz iklimine yakın bir yerde yaşıyorsanız bahçenize de dikebilirsiniz.

eski-yerlesim

Doğal bir film platosu

Halfeti doğal güzellikleri ve farklı mimarisi ile son yıllarda yapımcıların epey bir ilgisini çekmiş durumda. İlçe üç sezondur Halfeti ile özdeşleşmiş karagül ile aynı ismi taşıyan diziye ev sahipliği yapıyor. Kıyıda ya da sokak arasında dolaşırken çekim yapan bir dizi ekibine rastlamak çok olası bir durum.

Urfa’nın bu şirin ilçesinde hayat sakince akıp giderken, bu güzelliklere ortak olmak istiyorsanız özellikle ilkbahar ve sonbaharda Halfeti’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 

Bir Cevap Yazın