Midilli Adası Kestane Festivali sizi bekliyor

Mitilene Tours, Kasım ayında sizi Ege’nin büyülü adası Midilli’ye davet ediyor. Adanın geleneksel festivallerinden Kestane Festivali’yle eşzamanlı gerçekleşecek olan turda Midilli’nin meşhur köyü Molivos’un eşsiz atmosferi, Mantamados’un mistik büyüsü ve benzersiz dağ köyü Agiassos’un tanrısal güzelliği karşısında mest olacak, ayrıca Kestane Festivali’nde adanın yerel kültürünü yakından tanıma şansı bulacaksınız. İşte 12-13 Kasım 2016 Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayan turun detayları:

MİDİLLİ ADASI KESTANE FESTİVALİ 

(1 gece 2 gün program)

 

1. GÜN

12 KASIM CUMARTESİ  – MOLİVOS

09.00 Ayvalık’ta gümrük işlemlerinin ardından, güzergâhın en hızlı tekneleriyle Midilli’ye hareket.
10.00 Midilli’ye varış ve gümrük işlemlerinin ardından Thermi şehri üzerinden kuzeye hareket. Osmanlı Dönemi ve sonrasının en lüks oteli Sarlıca Palas’ta fotoğraf molasının ardından manastırı, seramikleri ve yoğurdu ile ünlü Mandamados’a varış. Köyde sadece Ortodoks alemi için değil, tüm inananlar için mucizeler yaratmış çok özel bir yer olan Başmelek Taksiarhis Manastırı ve Kilisesini ziyaret. Dua, dilek ve adaklarımızı sunarak ve daha iyi yarınlar dileyerek ayrılmadan önce manastır avlusundaki kafeteryada ballı yoğurt ve lokma molası.
Ünlü yazar Stratis Mirivilis’in köyü Skamnia’dan geçerek adanın kuzey ucu Molivos’a varış… Mimarisi, tarihi ve romantizmi ile dünyaya ün salmış, UNESCO ödüllü, Osmanlı camileri, çeşmeleri ve cumbalı evlerin süslediği Molivos’un, Arnavut kaldırımlı, özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından bir sonraki komşu kent Petra’da öğle yemeği. Dönüş yolunda Kaloni şehri ve körfezi, ilk Osmanlı yerleşimi Arisvi köyü ve hemen yanı başındaki Tuzla bölgesini geçerek Namık Kemal, Barbaros Hayrettin ve Lozan mübadillerinin şimdiye kadar hiç duymadığınız hikâyeleri eşliğinde akşam saatlerinde başkent Midilli’ye varış. Şehir merkezindeki Otelimize  yerleşme. Midilli merkezde serbest zaman.

21.00  Müzik ve leziz Midilli mezeleri eşliğinde akşam yemeği-eğlence.

 

2.GÜN

13 KASIM PAZAR – KESTANE FESTIVALİ

Kahvaltının ardından 09:00’da Agiasos dağ köyü için hareket. Yaklaşık 1000 metre yükseklikteki Olympos dağının eteklerinde yer alan  ve adanın en  geleneksel ve özel köylerinden biri olan Agiasos’ta özgün tahta oyma mobilya, seramik ve dantel işlerinin sergilendiği şirin çarşısından geçerek ünlü adak yeri Meryem Ana Kilisesi ve müzesini ziyaret.

Bir kilisenin etrafına kurulmuş bir köy olarak Agiasos, Yunanistan’da olduğu kadar dünyada da inanç turizminin en önemli örneklerinden biri. Ortodoks âlemi için çok büyük önemi olan ve ayrıca 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı’nda iki kez ziyaret edenin hacı kabul edildiği bu kilisenin atmosferi sizleri çok etkileyecek. Ayrıca müzede ve kilisede “adaklar” üzerine yapacağımız sohbet de sizleri çok şaşırtacak.

Dilek ve adaklarımızı sunduğumuz ziyaretimizden sonra çarşı meydanında Agiasos’un gizli baharatlarla hazırlanan kaynarını tatmak için kısa bir mola ve son yıllarda büyük ilgi gören Kestane Festivali şenlikleri ve panayırı geleneksel kutlamalarına katılım. Adanın güneyinde sonsuz zeytinliklerin yer aldığı Barbaros’un memleketi Gera Körfezi kıyılarını geçerek Midilli merkeze dönüş.

17.00 Ayvalık’a hareket

 

 

Bir Cevap Yazın