Uçak korkusu olanlar neler yapabilir?

Uzmanlara göre uçaklar her ne kadar dünyanın en güvenli taşıtları olsa da gökyüzüne yükselmek bazıları için korkutucu olabilir. İşte böyle bir durumda yani uçak korkusu olanlar alınabilecek bazı basit önlemler sayesinde bu korkularını aşabilir ve rahatlıkla uçakla seyahat edebilirler. Uçak korkusu olanların neler yapabileceklerini Türkiye’nin lider uçak bileti sitelerinden Enuygun.com yazarları araştırmış ve liste haline getirmişler;

1- Seyahat planınızı dikkatli yapın 

Hiç uçak yolculuğu yapmamış veya daha önce birçok kez uçağa binmesine rağmen uçak korkusunu aşamayan kişilerin yola çıkmadan önce planlarını daha dikkatli yapmaları gerekir. Öncelikle uçakta geçireceğiniz süreyi olabildiğince kısa tutmanızda yarar var. Aktarmalı uçuşlar yerine direkt seferleri tercih etmeniz veya aktarmalar arasında bekleme süresini en aza indirmeniz de bu anlamda korkunuzu yenmenize yardımcı olabilir.

2- Uçak tipi ve koltuk seçimine dikkat

Eğer öncesinde araştırma şansınız varsa seyahat edeceğiniz uçağın tipini ve özelliklerini öğrenmeye çalışın. Daha büyük uçaklar küçük tipte uçaklara kıyasla çok daha rahat ve geniş bir ortam sunacağı için korkunuzun azalmasında etkili olabilir. Uçakta oturulan yerin pencere kenarı olması ve ekonomi yerine business sınıfının geniş koltukları da bazı yolculara bu anlamda yardımcı olabiliyor.

3- Hava durumuna göre uçun

Eğer acil bir yere yetişmeniz gerekmiyorsa yolculuğunuzu havanın daha sıcak ve güneşli olduğu günlerde yapmaya çalışın. Böylece yağışlı ve bunaltıcı hava koşullarının eklenmesiyle korkunuzun daha fazla artmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer hava şartları çok iyi değilse ve yine de uçakla seyahat etmeniz gerekiyorsa pencere kapaklarını kapatarak müzik dinlemek ve film izlemek gibi farklı şeylere odaklanmayı deneyebilirsiniz.

4- Derin nefes alın

Uçağa bindiğinizde gerildiğinizi hissediyorsanız yavaşça koltuğunza oturun ve derin nefes alıp verin. Böylece üzerinizde biriken gerilimden biraz olsun kurtulabilir ve rahatlayabilirsiniz. Eğer sakinleşmenize yardımcı oluyorsa bisküvi ve kraker gibi bir şeyler de atıştırabilirsiniz.

5- Düşüncelerinizi kontrol edin 

Uçak korkusu yaşayanların büyük bir böümü sürekli uçağın arızalanacağını veya düşeceğini düşünür. Buna karşılık uçaklar dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından biridir ve kaza riski oldukça düşüktür. Her gün milyonlarca insanın uçakla yolculuk yaptığını ve seyahatlerini sorunsuz bir şekilde tamamladıklarını düşünmeniz korkunuzun azalmasına yardımcı olabilir.

6- Korkunuzu aşamalı olarak yenin 

Uçak korkusunu yenmenin en iyi yolu korkunun üzerine gitmektir. Ancak bunu aşamalı olarak yapmaya çalışın. Bir anda çok ileri gitmek korkunuzun daha fazla artmasına neden olabilir. Bunun için önce uçuş simülasyonlarından yararlanabilir ve daha sonra bir sevdiğinizle birlikte kısa süreli bir uçak yolculuğuna çıkabilirsiniz.

7- Uçak kazalarını izlemeyin 

Daha önce yaşanan uçak kazaları ile ilgili haber ve belgeselleri izlemenin korkunuzu yenme konusunda herhangi bir yardımı olmaz. Hatta bu programlar uçak korkunuzun artmasına neden olabilir. Uçaklarda yaşanan kazaların her ulaşım aracında görülebileceğini ve bunların geneli yansıtmadığını aklınızda tutmanız yararlı olur.

8- Sohbet edin 

Uçağa tek başınıza bindiyseniz bile yanınızda oturan diğer yolcularla güncel olaylar ve hava durumu gibi konular üzerine sohbet etmek korkuyu zihninizden uzaklaştırmanıza destek olacaktır. Sizi rahatlatıyorsa uçakla yolculuk yapmaya çekindiğinizden de bahsedebilirsiniz ancak bu düşüncenin zihninize yerleşmesine izin vermemeye çalışın.

9- Daha sık uçun 

Uçak korkusunu yenmek için en etkili yöntemlerden biri de korkunun üzerine gitmektir. Daha sık uçak yolculuğu yaparak ve bu yolculuklar sırasında konuyla ilgili diğer önerileri uygulayarak zamanla korkunuzun üstesinden gelebilirsiniz.

10- Destek alın

Eğer tüm çabalarınıza rağmen uçağa binemiyorsanız mutlaka bir uzmanla görüşün ve destek alın. Uçuş korkusunu yenmek için özel olarak düzenlenen terapilere katılabilir ve doktor kontrolünde olmak şartıyla bir süre sakinleştirici ilaçlardan yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın