Midilli, Ege’nin Huzur Köşesi

ENGİN TATLIBAL

Çok değil, 15-20 yıl öncesine dek “seyahat kitapları” diye bir kategorik ayrım çok da söz konusu değildi. Şehir rehberlerinin ötesine geçilemiyordu. Ancak şimdi günden güne genişleyen bir Türkçe literatüre sahibiz. Kendisini “seyahat yazarı” olarak tanımlayanların sayısı da giderek artıyor.

Yine de nitelik konusunda almamız gereken çok mesafe olduğunu düşünüyorum. Büyük umutlarla kitapçılardan satın aldığımız kitaplarda aradığımızı bulamayabiliyoruz.

Ancak şimdi aradığımı fazlasıyla ve dolu dolu bulduğum bir kitaptan bahsedeceğim. Aya Kitap tarafından Temmuz 2015’te ilk baskısı yapılan, Levent Deniz ve Işıl Büyükkal imzalı “Midilli, Ege’nin Huzur Köşesi” başlıklı çalışma, Ege’nin kuzeyindeki Midilli adasını tarihsel geçmişinden günümüze uzanan bir izlekte önümüze seriyor.

Midilli Adası, Ege’nin kuzeyinde, deniz üzerinde yüzen bir çınar yaprağıdır. Sahip olduğu coğrafi şekilden kaynaklanan bu benzetme, kültürel olarak da doğruluk payı taşıyor. Midilli’nin sahip olduğu zengin tarih ve doğal güzellikler, onu bir çınarın olgunluğuna eriştirmiş ve gölgesinde dinlenene huzur veren bir mahiyet kazandırmış. Midilli’de uçsuz bucaksız zeytin ormanlarının yamaçlarında İyon, Roma, Osmanlı, Ceneviz ve Neoklasik mimarinin izlerini sürmek mümkün.

Bütün bu zenginlik, Deniz ve Büyükkal’ın eserinde, yer verilen özgün fotoğrafların yarattığı görsel çekicilik eşliğinde okuyucuya sunuluyor. Fatoş Lazari’nin editörlüğünde hazırlanan kitabın akıcı ve duru üslubu da Midilli’nin huzur dolu atmosferine uyum sağlıyor.

Kitabın Künyesi:

Midilli Ege’nin Huzur Köşesi

Yayıncı: Aya Kitap

Yazan: Levent Deniz, Işıl Büyükkal

Metin Danışmanı: Fatoş Lazari

Fotoğraflar: Aris Lasaris, Erdal Gümüş, Figen Ayvaz, Fotolia, Jean Claude Castor, Konstantinos Vougioukas, Lesvos Scuba, Nejdet Düzen, Stamatellis Konstantinos, Levent Deniz

Birinci basım: Temmuz 2015, İstanbul

164 sayfa

KUZEY EGE’NİN BÜYÜLÜ DİYARI: MİDİLLİ

ZENGİN TARİHİ VE DOĞASIYLA MİDİLLİ ADASI

 

 

Bir Cevap Yazın