Mimar Sinan’ın Ege’deki tek eseri

Osmanlıların şehzadelerini sancaklara gönderme geleneği, her biri birer padişah adayı olan genç prensler için güzel bir “staj” fırsatıydı. Sancaklarda olgunlaşan şehzadeler, genellikle başarılı padişahlar oluyorlardı. Osmanlı’nın şehzadeleri sancaklara gönderme geleneğinden vazgeçmeleri ile duraklama-gerileme dönemlerinin başlaması eş zamanlıdır.

01Ege Bölgesi’nde şehzadelerin gönderildiği sancak, Manisa’dır. Bu durum, Manisa’yı o dönemde Ege’nin siyasi başkenti yapmıştır. Ticari başkent ise İzmir’dir. Peki, neden şehzade sancağı olarak İzmir değil de Manisa tercih edilmiştir?

Güvenlik nedeniyle. İzmir saldırılara çok açık bir şehirdir. Manisa ise görkemli Spil ve Nif dağları ile doğal bir sur korumasına sahiptir. Dolayısıyla şehzadeler Manisa’ya gönderilmiştir. Bunun sonucu olarak kent, günümüze kadar gelen önemli bir kültürel mirasa sahip olmuştur.

Evet, bu topraklarda yaşamış belki de en büyük sanatçı olan Mimar Sinan’ın da Ege’deki tek eserine Manisa ev sahipliği yapmaktadır: Muradiye Camii.

Manisa Muradiye Camii - Mimar Sinan, 1592
Manisa Muradiye Camii – Mimar Sinan, 1592

Sultan III. Murat Manisa’da “staj” yapan bir şehzade iken küçük bir cami yaptırmış. Padişah olduktan sonra ise gençliğinin güzel yıllarının geçtiği Manisa’yı unutmamış ve yaptırdığı caminin yerine daha büyük bir külliye yaptırmak istemiş. 90’lı yaşlarında olan Başmimar Sinan’dan bir proje istemiş. Sinan projeyi hazırlamış ve kendisi fazlasıyla yaşlandığı için Mimar Mahmut Ağa’yı inşaatla görevlendirmiş. O da ölünce cami, Mimar Mehmet Ağa tarafından 1592’de tamamlanmış.

06Muradiye Camii’nin bulunduğu külliyede bir medrese ve imaret de bulunuyor. İmarethanede, yapıyı U biçiminde saran mutfaklar, yemekhaneler ve erzak depoları bulunuyor. Mutfak bölümlerinde büyük ocaklar ve bir de çeşme bulunmakta. Hem medrese hem de imarethane bölümleri günümüzde müze olarak kullanılmakta.

Medrese ile cami arasındaki avluda yer alan kütüphane ise 1812 yılında Karaosmanoğulları’ndan Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmış. Bugün “Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi” olarak hizmet veriyor.

 

Bir Cevap Yazın