Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri İzmir’de

Hezarfen Film Galeri, 6-11 Mart tarihleri arasında “Kulak Ver! Müzik ve Sinema: Orta Avrupa Filmleri” adlı program ile Çek, Macar, Polonya ve Slovak sinemalarından oluşan benzersiz bir seçki sunuyor. Gösterimler ücretsiz

Orta Avrupa filmlerinden Visegrad Grubu iş birliğiyle sunulan seçki, müzikaller, müzik ve müzisyenlerle ilgili filmlere ve film müziklerine odaklanıyor. Filmlerin gösterimi İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşecek.

Program kapsamında gösterilecek filmler arasında, Çek popüler kültürünün ikonlarına yer veren 1968 yapımı The Incredibly Sad Princess (İnanılmaz Hüzünlü Prenses), Macar rock operası Stephen the King (Kral Stephen) bulunuyor.

1980’lerin başlarında Polonya’da yaşayan dört arkadaşın kurduğu punk grubunun hikayesine odaklanan All That I Love (Sevdiğim Her Şey) de program kapsamında sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Kulak Ver! programıyla ayrıca, Juraj Jakubisko’nun yönettiği, Slovak ve Çek eleştirmenlerin en iyi Slovak filmleri arasında saydığı Birds, Orphans and Fools (Kuşlar, Yetimler ve Aptallar), Marcell Jankovics’in yönettiği 1973 yapımı animasyon filmi János Vitéz, Macaristan’ın en büyük gölünün çevresindeki eğlence mekanlarından konser görüntülerini belgeselleştiren Balaton Method (Balaton Yöntemi) izleyiciyle buluşuyor.

Yenilikçi geniş perde sinematografisi ile öne çıkan “Marketa Lazarová”, Zdeněk Liška’nın bestelediği müzikleriyle de dikkat çekiyor. Liška, aynı zamanda Tatra Dağları’nın muhteşem doğasında geçen The Copper Tower’ın (Bakır Kule) müziklerini de yaptı.

Ilja Zeljenka’nın müziği Slovak yapım The Return of Dragon’ın (Ejder’in Dönüşü) filmine eşlik ederken, önemli bestecilerden Zbigniew Preisner, Krzystof Kieslowski’nin filmi The Double Life of Veronique (Veronique’in İkili Yaşamı) için yaptığı müziklerle uluslararası üne kavuştu.

PUBLIC 4 – VISEGRAD’DAN GRAFİK TASARIM SERGİSİ (İZMİR MİMARLIK MERKEZİ 6-19 MART 2017)

Grafik tasarımın, yerel sosyo-kültürel özellikleri içerdiğine dair aksiyomu dikkate alan bu sergi, Visegrad adıyla da bilinen dört Orta Avrupa ülkesinden kamusal alanı etkileyen veya kamusal alandan etkilenen bir seçki örneğini görücüye çıkarıyor. Bu ülke toplumlarının görsel/toplumsal iletişiminin standartlarına yönelik giriş niteliğinde bir etki sunmayı hedefliyor.

Stüdyo Najbrt, Çekya’nın görsel kimliğine dair kamusal alanda gerçekleştirilmiş projelerini sergiliyor.

Marcel Benčík’se, Slovak şehirlerindeki kentsel müdahaleler çerçevesinde “tasarım aktivizmine” odaklanıyor.

Polonyalı Post-stüdyo Noviki, beraber çalıştıkları çeşitli topluluklar üzerine yapılan çalışmalardan yola çıkarak bağlam temelli çözümler sunuyor.

Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi de, Macar toplumundaki çeşitli toplumsal meseleleri yansıtan öğrenci çalışmalarını sunuyor.

Ayrıntılar için tıklayınız

KULAK VER! MÜZİK VE SİNEMA ORTA AVRUPA FİLMLERİ

6/3 Pazartesi

20.30 Sevdiğim Her Şey

Yön: Jasek Borcuch, Polonya 2009

7/3 Salı

19.00 Véronique’in İkili Yaşamı .

Yön: Krzystof Kieslowski, Polonya/Norveç 1991

21.00 Kral Stephen

Yön: Gabor Koltay, Macaristan 1984

8/3 Çarşamba

19.00 Balaton Yöntemi

Yön: Balint Szimler, Macaristan 2015

21.00 Bakır Kule

Yön: Martin Holly, Slovakya 1970

9/3 Perşembe

19.00 Ejder’in Dönüşü

Yön: Eduard Grecner, Slovakya 1968

21.00 İnanılmaz Hüzünlü Prenses

Yön: Borivoj Zeman, Çekya 1968

10/3 Cuma

17.00 Sevdiğim Her Şey

Yön: Jasek Borcuch, Polonya 2009

19.00 János Vitéz

Yön: Marcell Jankovics, Macaristan 1973

20.30 Marketa Lazarová

Yön: Frantisek Vlacil, Çekya 1967

11/3 Cumartesi

17.00 Véronique’in İkili Yaşamı

Yön: Krzystof Kieslowski, Polonya/Norveç 1991

19.00 Kuşlar, Yetimler ve Aptallar

Yön: Juraj Jakubisko, Slovakya/Fransa  1969

21.00 Visegrad’dan Kısa Filmler

Bir Cevap Yazın