Odin ve Thor’un vatanı: Uppsala

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: ENGİN TATLIBAL

Vikingler dizisi sayesinde eski Pagan kültürüne dair pek çok şey öğrendik. Örneğin Odin ve oğlu Thor… Bilenlerin zaten bildiği bu baba-oğul tanrıların Avrupa mitolojisine Orta Asya Türklerden geçtiğine dair rivayetler söz konusu. Paganizmin günümüz Hıristiyanlığı üzerinde ciddi etkileri var. Günlük hayatta dahi Çarşamba günü Odin’in (Oedinsday-Wednesday), Perşembe günü ise Thor’un (Thorsday-Thursday) adını taşıyor. Odin ve Thor, kuzey mitolojilerine gerçekten Türklerden mi geçti, bilinmez. Ancak günümüzde Pagan dönemden pek bir eserin kalmadığı Odin ve Thor’un memleketini, yani İsveç’in Uppsala şehrini gezerken yine de bu duygu ve düşünceler içinde bulunduk.

Şehri ikiye ayıran Fyris Nehri boyunca, bölgeye özgü mimariye sahip tarihi yapılar sıralanıyor

Turistik amaçla İsveç’e gidenler için doğrudan Uppsala’yı hedef almanın pek bir anlamı yok elbette. Ancak Stockholm’den trenle 40 dakika mesafedeki bu küçük ve sakin şehri, Vikingler dizisinin müptelaları için önerebiliriz.

Uppsala’ya gitmek oldukça kolay. Stockholm’deyseniz doğrudan doğruya merkez tren istasyonundan yaklaşık 80 Kron karşılığı (1 Kron=40 Kuruş) alacağınız bir biletle 40 dakikada ulaşmanız mümkün. Ha, “Ben Uppsala sevdalısıyım, doğrudan oraya gideceğim” derseniz, Arlanda Havalimanı da aynı tren hattı üzerinde bulunuyor. En az beş kişiyseniz taksi tutmak da aşağı yukarı aynı paraya denk geliyor.

Uppsala’nın en önemli alameti farikası, şehri ortadan bölen Fyris nehrinin batı yakasında bulunan Domkyrka, yani Uppsala Katedrali. 118 metre yüksekliğindeki iki kulesi tüm şehirden görülebilen bu tarihi yapı, İsveç’in dini merkezi olma özelliği taşıyor. Uppsala, ülkenin piskoposluk merkezi ve İsveç kralları, bu kilisede düzenlenen törenle tacını takıyor. Burada bana göre ilginç olan nokta, ülkenin siyasi başkenti ile dini başkentinin farklı şehirlerde olması. Bu durum, laiklik açısından dikkat çekici. İngiltere’de kralların ve kraliçelerin taç taktığı Westminister Abbey ile parlamento binasının karşı karşıya bulunduğu düşünülecek olursa, İsveç’in din ve devlet işleri arasına bir 70 kilometre kadar mesafe koymuş olması anlamlı.

Domkyrka, yani Uppsala Katedrali’nde İsveç krallarının taç giyme törenleri düzenleniyor

Domkyrka saat 18.00’e kadar açık ve önemli dini şahsiyetlerin lahitlerinin de bulunduğu bu klasik Ortaçağ kuzey katedralini mutlaka gezmelisiniz.

21 Ocak 2002’de Uppsala’da babası tarafından öldürülen Fadime Şahindal, İsveç’te namus cinayetlerini gündeme taşımıştı. Şahindal anısına kentte bir park ve anıt yer alıyor.

Domkyrka’nın hemen karşısında bulunan Gustavianum, bir diğer görülmesi gereken yapı. 17’nci yüzyıl eseri olan bina, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Uppsala Üniversitesi’nin tarihi merkezi. Şu anda bir tür müze işlevi bulunan Gustavianum’da İskandinav tarihi eserleri ve antik Mısır buluntuları gibi eserler yer alıyor. Bu bölge, kadim Uppsala Üniversitesi’ne ait pek çok tarihi binayı ve güzel bir şehir manzarası sunan Uppsala Kalesi’ni de barındırıyor. Kale deyince bizdeki surlar aklınıza gelmesin; burası, Feodal dönemden kalma bir tür şato. Bunlar içinde görmenizi önerdiğimiz önemli yerlerden biri ise 60 binin üzerinde İskandinav el yazması eseri barındıran Üniversite Kütüphanesi.

Gustavianum

Şehrin birkaç kilometre yakınındaki Gamla Uppsala, yani Eski Uppsala ise, başlangıçta anlattığımız Viking efsanelerinin yaşandığı bölge. Şu anda görülebilecek fazla bir kalıntı olmamakla birlikte burada bir zamanlar tüm Avrupa’da bilinen eski bir Pagan tapınağının olduğu, bu tapınakta Odin ve Thor’un heybetli heykellerinin bulunduğu rivayet ediliyor. Meraklıları, burada bulunan müzeyi mutlaka görmeli.


NE YENİR, NEREDE YENİR?

Stationen Restaurang

Uppsala’nın tarihi gar binasında hizmet veriyor ve Olof Palme Meydanı’na bakıyor. Öğlenleri lezzetli bir balık menüsü var ve akşam yemeği için güzel bir alakart menüsü mevcut. Öğle yemeğini 90 Kron’a, akşam yemeğini ise bunun biraz daha üstünde bir fiyata yersiniz ve memnun kalırsınız.

Uppsala’nın tarihi gar binası ve altında bulunan Stationen Restaurang

Max

Nehrin doğu yakasındaki ana meydanlardan Stora Torget’te bulunan bir hamburger restoranı. Atıştırmalık türü arayanlar için oldukça kendine özgü. 80-110 Krona doyurucu ve lezzetli menüleri var.

O’Connors

Şehrin güzel İrlanda publarından biri. Stora Torget Meydanı’na bakıyor ve gerçek İrlandalı müzisyenler çıkıyor. Hafta sonları girişte 70 Kron mecburi vestiyer parası kesiyorlar.

Bir Cevap Yazın