Dikkat! Kaldığınız otel size puan verecek!

Bir otelde kalırken tuvalet masasının üzerindeki anket formu mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Kaldığınız oteli değerlendirir ve kendinizce not verirsiniz. İletişim kanallarının önemli öğelerinden olan anketler, otele kendisini değerlendirme şansı sunar.

Şimdi ise siz nasıl oteli değerlendiriyorsanız, otelin de bir misafir olarak sizi değerlendirdiği bir döneme giriyoruz. Evet, nasıl bir misafirsiniz? Elbette paranızla aldığınız bir hizmet söz konusu, ancak paranızla bile kalıyor olsanız uymanız gereken bazı kurallar var; siz bunlara ne ölçüde uydunuz? Kaldığınız otel artık sizi bu açılardan puanlayacak ve bir “misafir puanınız” oluşacak. Puanınız yüksekse sonraki konaklamalarda özel indirimlerden yararlanacaksınız. Bizce kulağa hoş geliyor…

Protel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan hem bu konuyu, hem de konaklama teknolojilerinde atılan son adımları anlattı.

Konuk ağırlama sektörüne teknoloji çözümleri sunan Protel’in Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, sektördeki son trendler hakkında da bilgi verdi. Arghan, “Ulaşıma yönelik bazı mobil uygulamalarda yolcular sürücüye puan verirken, aynı şekilde sürücüler de yolcuları puanlıyor. Bunun benzerini turizmde de görmeye başladık. Bazı oteller de misafirlerini puanlıyorlar. Misafirlerin odayı ve tesiste sunulan olanakları ne şekilde kullandıkları puanlanarak, sonraki konaklamalarında ne oranda bir indirim alabilecekleri belirleniyor” dedi.

“Yapay zeka kullanımı turizm sektöründe de yaygınlaşacak” diye konuşan Arghan, “Bu trendle birlikte, internetten manuel olarak otel araştırmak yerine, kişinin nasıl bir otelde konaklamak istediğini sesli olarak ifade etmesi yeterli olacak. Örneğin, ‘Muğla civarında, geceliği 300 TL olan, tenis kortu bulunan’ şeklinde bir cümleyi söylemek, beklentiye en uygun tesisin anında bulunmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Arghan’ın aktardığı bilgilere göre, sanal gerçeklik gözlükleri de turizm sektörüne farklı bir soluk getirebilecek ve tatile gitmeden tatil deneyimi yaşamak mümkün olabilecek. Bu sayede, tatilciler acentede ya da evde sanal gerçeklik gözlüğü ile tatil mekânının yanı sıra kalacakları otelin içinin ve odalarının nasıl göründüğünü inceleyebilecekler.

Bir Cevap Yazın