Tatilcilerin tercihi Burger King®

Burger King®, yaz sezonunda açılan restoranlarında sunduğu zengin ve lezzetli ürünlerinden oluşan menüleri ile tatilcilerin keyfine keyif katıyor

Vazgeçilmez lezzetlerin adresi olan Burger King®, yaz sezonunda hizmet veren Marmaris Limanı, Alanya Taç Otel, Alanya İskele Caddesi, Bodrum Turgutreis Atatürk Meydanı, Didim Altınkum ve Muğla Dalaman Havalimanı restoranları ile tatilcilerden yoğun ilgi görüyor.

Türkiye hızlı servis restoran sektörünün lider markası TAB Gıda bünyesinde yurtiçindeki büyümesini sürdüren Burger King, özellikle tatil yörelerinde sezonluk olarak faaliyet gösteren restoranları ile tatilcilerin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Vazgeçilmez lezzetlerin adresi Burger King®’in sadece yaz sezonunda hizmet veren Marmaris Limanı, Alanya Taç Otel, Alanya İskele Caddesi, Bodrum Turgutreis Atatürk Meydanı, Didim Altınkum ve Muğla Dalaman Havalimanı Burger King® restoranları tatilcilerden yoğun ilgi görüyor.

Dünyadaki en büyük master franchisee konumunda yer alan TAB Gıda çatısı altında Türkiye’deki lezzet düşkünlerine hizmet veren Burger King®’in hâlihazırda 70’ten fazla ilde 600’den fazla restoranı bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TAB Gıda Franchising Müdürü İlhan Erkan, “Antalya ve Muğla gibi illerimiz; tarihi özelliklerinin yanı sıra deniz ve kumsallarıyla da Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinin başında geliyor; yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapıyor. Bu illerimizde sadece yaz mevsiminde hizmet veren Burger King® restoranlarımız hızlı ve kaliteli hizmet anlayışımızın yanı sıra lezzetli ve zengin menüleri ile tatilcilerin ilk tercihi konumunda yer alıyor.” dedi.

“2017’DE 60 TANE FRANCHISE RESTORANI AÇACAĞIZ”

Erkan, sözlerine şöyle devam etti: “Başarımızın temelinde uluslararası kalite ve hijyen standartlarında üretim ve kaliteli hizmet anlayışımız yatıyor. Ayrıca hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemimiz var. Özellikle franchise yatırımcılarımız TAB Gıda’nın 23 yıllık tedarik zinciri yönetimi, operasyonel ve pazarlama tecrübesi ile satın alma gücünden faydalanabiliyor. Kurduğumuz güçlü franchise sistemimiz ve yatırımlarımız sayesinde ülke çapında hızla büyümeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda 2017 yılında Türkiye genelinde 60 franchise restoranı açma hedefimiz var. Özellikle Burger King® markamızla, avantajlı franchise sistemimiz sayesinde hızlı büyümeye devam edeceğiz.”

Bir Cevap Yazın