İsmiyle tezat bir mekan: Argo Meyhane

İzmir’in eğlence ve gece hayatının en yoğun yaşandığı Alsancak ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi bölgesinde, üzerine bir raptiye batırıp işaretlenecek birkaç lokantadan biri olarak öne çıkıyor Argo. Bu durumun nedenleri arasında benzerlerinden çok daha lezzetli ve rafine bir şekilde hazırlanmış menünün yanı sıra başka unsurlar da var. Edebiyattaki tezat sanatının restoran hali ile karşı karşıyayız.

Mottosu “Modern Zamanlar Meyhanesi” olan Argo’da tezat, mekanın isminde. Gayet dengeli ve modern ile eskiyi sentezleyen, dinlerken sohbet de edilebilen müziğinden salata tabaklarına ve yemekler ile mezelerin sunumlarına kadar her şey gayet zarif ve kibar. Yani aslında ortada “argo” bir durum yok.

Alem-i cihan olsa, yeryüzünün en bulunmaz lezzetlerini de sunsa, bir lokantanın lavabosu sizi rahatsız ediyorsa oraya tekrar gitmek istemezsiniz. Şimdi anlatılacak o kadar şey varken lavabo da nereden çıktı demeyin; çünkü hayatımda ilk kez, bir meyhanenin lavabosunda şiir kitapları olduğunu Argo’da gördüm. Mekanın lavabosu minyatür bir kütüphane.

Bir meyhaneye “iyi” demek için her şeyden önce mezelerinin güzel olması gerekiyor ki bu hususta söylenebilecek pek bir şey yok. Mezeler tamam. Mekanın işletmecisi Mustafa Şahin, fark yaratan unsurun ara sıcaklarda olduğunun bilincinde ve spesiyal olarak tereyağlı karides öneriyor.

Argo’da ana yemek menüsü balık ağırlıklı. Ege lezzetlerinden levrek ve bilhassa spalitae familyası balıkları olan çipura ve lidaki her daim mevcut. Mevsimine göre tekir ve barbun da menüye giriyor.

Alsancak’ta, Kıbrıs Şehitleri’nin nispeten daha sakin bir kesimi olan Bornova Sokağı’nın sonrasında yer alan Argo’da, başlangıçta dediğimiz gibi “argo” yok; nezakete ve samimiyete eşlik eden lezzetler var.


Argo Meyhane

Kıbrıs Şehitleri Caddesi 171/A Alsancak / İzmir

0232 464 74 24

Bir Cevap Yazın