Kapadokya Gezilecek Yerler

Orta Anadolu’nun gözde turistik bölgesi Kapadokya, eşsiz doğal görüntüleri ile ilk bakışta herkesi kendine hayran bırakacak bir niteliktedir. Doğal görüntülerin mükemmel manzaralar ile birleştiği bu bölge yeryüzünde olduğu kadar yer altında da pek çok güzellik sunmaktadır. Son derece ilginç bir yerleşim yeri olan bölgede günümüzde bile yeni yer altı şehirleri keşfedilmektedir.

Özellikle peri bacaları ile büyük bir ün kazanmış olan Kapadokya sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada adını duyurmayı başarmıştır. Elbette bölgeyi keşfetmek kolay bir iş değildir zira büyük bir alana yayılmış durumdadır. Ancak toz toprak içerisinde kalmayı gerektirse bile Kapadokya’nın her noktasını keşfetmek büyük bir zevk olacaktır. Peki, Kapadokya’da gezilecek yerler nerelerdir?

Öncelikle hali hazırda oldukça ünlü olan Göreme Açık Hava Müzesi bölgede mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Pek çok şapele ev sahipliği yapan müze ayrıca manastırlar ve yerleşim yerlerine de sahiptir. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan müze inanılmaz kiliseleri ile de kendine hayran bırakmaktadır.

Bölgede gezilecek bir diğer yer ise Ihlara Vadisi’dir. Kapadokya havzasının en ilgi çekici ve en yorucu yerlerinden bir tanesi olan vadiyi seyretmek için balonu tercih etmek mümkündür. Aynı zamanda yürüyerek çevreyi keşfetmek isteyenler de mükemmel görüntülerle karşılaşacaktır. Suların aktığı, doğa harikası evlerin ve yeşilliklerin yer aldığı yerleri görmeden kesinlikle eve dönülmemelidir.

Kapadokya’nın dev peri bacalarına ev sahipliği yapan Paşabağ da gezi listesinde mutlaka yer almalıdır. Ancak burada kum fırtınası ile karşılaşmak mümkün olabilir ve bu konuda tedbirli davranılmalıdır. Peri bacalarının en rahat şekilde gözlemlenebileceği Paşabağ yürüyüş için son derece elverişli bir yerdir ve burada hediyelik eşya satan pek çok yer bulmak mümkündür.

Romantik bir tatil yapmak isteyen kişiler için en güzel seçeneklerden bir tanesi de şüphesiz ki Aşk Vadisi olacaktır. Özellikle evlilik teklifi ya da özel bir gün için mükemmel fırsatlar sunan vadi göz kamaştırıcı manzaraları ile adeta görsel şölen sergilemektedir. Avanos bölgesinde yer alan Zelve Vadisi de daha önce görülmeyen manzaralara tanık olmak için güzel bir seçim olabilir

Kapadokya’ya gelip şarap denemeden ya da balona binmeden gitmek büyük bir hata olacaktır. Bölgede eşsiz lezzetteki şarapları yudumlayabilir, balon ile küçük bir gezintiye çıkarak mükemmel manzaralara şahit olabilir ve kameranıza eşsiz görüntüler ekleyebilirsiniz. Balon turları için önceden rezervasyon yaptırmak mümkün.

Kapadokya bölgesinde gezilecek yerleri görmek uzun zaman alabileceği için burada konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada Avanos ilçesi konaklamak için mükemmel bir seçenek olabilir. Pek çok otel seçeneği barındıran bölgede ayrıca Ürgüp de konaklamak için tercih edilebilir. Restore edilen tarihi evler, mağaralar ve kemerli odalarda konaklayarak hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın