Concorde hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 gerçek

Sivil havacılık tarihinin belki de gelmiş geçmiş en fantastik uçağı olan Concorde hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz acaba?

Altısı test amaçlı olmak üzere toplamda sadece 20 adet üretilen ve bir mühendislik, teknoloji ve havacılık harikası olarak kabul edilen Concorde, ticarî açıdan ise tam mânâsıyla bir hüsrandır.

İşte; hizmetten kaldırılmasının üzerinden yaklaşık 13 sene geçmiş olan bu süper-sonik güzellik hakkında bilmemiz gereken 10 şey:

1- Concorde için sadece sesten hızlı demek yeterli olmaz. Concorde, sesin tam iki katı hızla uçabilmekteydi.

2- Rolls-Royce motorları o kadar kuvvetliydi ki, bu durum uçağın yerde taksi yapmasını güçleştiriyordu. Pilotlar bu yüzden, taksi yaparken, uçağın dört motorundan sadece ikisini kullanıyordu.

3- Concorde’un azamî uçuş yüksekliği 18 bin metreydi. Bu sayede, seyir esnasında pencereden dışarı baktığınızda, dünyanın yuvarlaklığını ve uzayın karanlığını görmeniz mümkün oluyordu. İrtifanın bu denli fazla olması, uçuş sırasında ekibin ve yolcuların maruz kaldığı radyasyon miktarının da sürekli bir biçimde takip edilmesini gerektiriyordu.

4- Uçuş sırasında yolcular uçağın hızını ve irtifayı, kabin içerisine yerleştirilmiş olan ekranlardan takip edebiliyordu. O dönemki diğer yolcu uçaklarında böyle bir imkân bulunmuyordu.

5- Her bir Concorde’un maliyeti, gelişmiş savaş uçaklarından dahi daha fazlaydı. Bugünkü değere göre hesaplandığında bir Concorde’un maliyeti neredeyse 200 milyon dolara denk geliyor.

6- Concorde, “fly-by-wire” olarak tâbir edilen seyrüsefer sistemleriyle kumanda edilen ilk yolcu uçağıdır.

7- Concorde’un kanatlarının şekline, geç Orta Çağ dönemi mimarisinde çok popüler olan “deveboynu kemer” adı verilmişti.

8- Concorde’un azamî süratini sınırlayan şey motor gücü değil; sıcaklıktı. Zira ses hızının iki katına ulaşıldığında, uçağın özellikle burun kısmındaki sıcaklık neredeyse, alüminyum kaplamanın yumuşamaya başlayacağı seviyeye kadar yükseliyordu.

9- Bir hayli dik olan inme açısı sebebiyle, tekerleklerden önce motorların yere değme riski vardı. Bunu önlemek için uçağın kuyruğuna ilave bir tekerlek eklenmiştir.

10- Concorde, 25 Temmuz 2000 tarihindeki ilk ve tek kazasından sonra yere çekilmiştir.

 

Bir Cevap Yazın