Ayvalık Ticaret Odası seçimlerinin ardından “etik” tartışması yaşanıyor

Seçimi kazanan listeden seçilen Mustafa Büyükçıvgın, karşı listeye geçti ve adı geçmiyorken birdenbire Ayvalık Ticaret Odası Başkanı seçildi. Turizmin ve zeytinyağının başkenti Ayvalık’ta kamuoyu, yaşananlardan rahatsız

ENGİN TATLIBAL / AYVALIK

Türkiye turizminin ve zeytinyağının en önemli merkezlerinden Ayvalık’ta, Ayvalık Ticaret Odası seçimlerinin ardından tartışmalar bitmiyor. Beyaz listeden meclis üyeliğine seçilen Mustafa Büyükçıvgın’ın karşı listeye geçerek yönetim kurulu başkanı olması, kentte “etik” tartışmalarını beraberinde getirdi.

Seçimlerde sandıktan Aydın Şensal’ın beyaz listesi çıkmıştı. Ancak 21 üyeli mecliste listelerin dağılımı 11’e 10 şeklinde olmuştu. Başkan adayları arasında adı geçmeyen ve Aydın Şensal’ın kazanan listesinden meclis üyesi seçilen Mustafa Büyükçıvgın, son dakika hamlesiyle diğer listeye geçti ve birdenbire Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Yaşanan etik tartışması ve Ayvalık’ta gerçekleşen seçim, ülke çapında hem turizmcilerin, hem de zeytinyağı sektörünün gözünü Ayvalık’a çevirdi.

Turist Dergisi’ne konuyu değerlendiren CMRT Zeytinyağı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ayvalık Ticaret Odası Meclis Üyesi Mustafa Cömert, Ayvalık Ticaret Odası üyelerinin çoğunluğunun beyaz listeye oy verdiğini ancak Mustafa Büyükçıvgın’ın koltuk sevdası uğruna hem listedeki arkadaşlarını, hem de beyaz listeye oy veren oda üyelerini yarı yolda bıraktığını söyledi.

Cömert, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere Ayvalık Ticaret Odası seçimlerine iki liste girdi. Meslek gruplarında bizim listemizden de, karşı listeden de kazananlar oldu. Biz beş listede, onlar dört listede kazandılar; böylece biz 11, karşı grup 10 meclis üyesi çıkardı. Ancak bizim listemizde, bizi ve çalışmalarımızı basamak olarak kullanan bir kişi çıktı. Seçimden sonra yaptığımız toplantıda kendisinin meclis başkanı olmak istediğini söyledi. Bizim listemizden seçilen arkadaşlar, kendisinin meclis başkanlığını onaylamadık. Nitekim bu durum, bizim seçim çalışmalarımız sırasında önceden de konuşulmamıştı. Birdenbire ortaya koyduğu bu talep kabul edilmeyince bizi bırakarak karşı listeye geçme kararı aldı. Karşı listedeki arkadaşlarla pazarlık yaparak Ayvalık Ticaret Odası Başkanı oldu.”

Mustafa İbrahim Cömert

Mustafa Büyükçıvgın’ın koltuk sevdasıyla kendisine oy veren Ayvalık Ticaret Odası üyelerini yarı yolda bıraktığını belirten Cömert, “Ben, karşı listede çalışıp bileğinin hakkıyla meclis üyesi seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Meclis Başkanı seçilen Mehmet Sıray’ı da kutluyorum. Ancak bizim listemizden seçilmesine rağmen koltuk sevdasıyla bizi bırakan ve başkan seçilen kişiyi tebrik etmiyorum. Seçilen başkan, seçildiği listedeki arkadaşlarını yarı yolda bırakmıştır. Basına verdiği demeçlerde kendisine verilen sözlerden bahsetmektedir. Başkan adayımız Aydın Şensal’a konuyu sorduğumda, bu kişiye hiçbir söz verilmediğini ifade etti. Ancak Aydın Şensal’ın babası beni arayarak ‘Ben söz verdim’ dedi. Ayvalık Ticaret Odası üyeleri, siçimlerde başkanlık için Aydın Şensal’a oylarını kullandılar, babası için değil. Yaşanan durumdan, bizim listemize oy veren üyelerimiz de memnun değiller. Çünkü onlar beyaz liste için oy kullandılar. Diğer listedeki arkadaşların yönetimde olmasını isteselerdi zaten oraya oy atarlardı. Başkan seçilen kişi, koltuk uğruna hem listedeki arkadaşlarını, hem de beyaz listeye oy veren Ayvalık Ticaret Odası üyelerini yarı yolda bırakmıştır. Nihayetinde bir koltuk sahibi olmuş oldu. Ama biz koltuk sevdasının değil, Ayvalık’a hizmet sevdasının peşinden gittik. Zaten bizim koltuk derdimiz olsaydı, bu kişiye istediği her payeyi verirdik. Ama biz hizmet derdindeyiz. Bu dün de böyleydi, bugün de böyledir. Kendisi, bizim aksimize pazarlıkla ona koltuk veren arkadaşlarla yoluna devam edecek. Yine de temennim, mevcut durumda dahi olsa, yapılacak çalışmalarla Ayvalık’ın ilerlemesi ve hizmet almasıdır. Umarım üyelerimiz için ve Ayvalık için hizmet ederler” diye konuştu.